Dołącz do Pana Wątroby

Bio Maciej Kozłowski

Maciej Marian Kozłowski – dla przyjaciół Kozzi – urodził się 8 września 1957 roku w Kargowej, gdzie mieszkał do dwunastego roku życia. Następnie przeprowadził się do Zgierza i tam ukończył Technikum Gospodarki Wodnej. Dyplom ukończenia studiów odebrał w Łodzi, na Wydziale Aktorskim PWSFTviT .Po studiach rozpoczął pracę w Teatrze Nowym w Poznaniu. Grał także w zespole Teatru Janusza Wiśniewskiego, z którym przeniósł się do Warszawy. Nie mając początkowo możliwości zamieszkania w stolicy kursował pomiędzy Warszawą a Poznaniem. Bywało, że rozkład zajęć miał tak ułożony, że nie zdążywszy na pociąg do Poznania po wieczornym spektaklu w Warszawie nocował na dworcu. Ten epizod życiowy sprawił, że zaczął dostrzegać osoby bezdomne. W późniejszych latach swojego życia podjął się opieki nad polską reprezentacją bezdomnych piłkarzy. W 2009 roku poślubił swoją wieloletnią partnerkę życiową, znaną malarkę – Agnieszkę Kowalską.

Zawodowo związany był z Teatrem Narodowym w Warszawie. Najważniejsze tytuły filmowe w jego karierze to ‘Miasto prywatne”, „Psy”, „Kiler”, „Lista Schindlera” czy „Ogniem i mieczem”. Zagrał w ponad siedemdziesięciu filmach.

Przed siedmiu laty Maciej Kozłowski postanowił wziąć udział w akcji honorowego oddawania krwi. To właśnie wtedy dowiedział się o tym,
że jest zakażony wirusem HCV. Stwierdzono, że choroba jest już w zaawansowanym stadium – wątroba Macieja Kozłowskiego była poważnie zniszczona przez marskość. Po pewnym czasie u aktora stwierdzono pierwotnego raka wątroby. Mimo tego Maciej Kozłowski aktywnie walczył z chorobą – nie zrezygnował z kariery, informował o WZW C społeczeństwo, udzielał wywiadów w telewizji i do końca wierzył, że uda mu się wygrać walkę o własne życie. Nie zrezygnował także z kariery zawodowej – do końca grał spektakle w swoim teatrze, a także kolejne role w filmach (między innymi wybitną kreację w „Generale Nilu”). Śmierć przerwała kontynuację serialu „Szpilki na Giewoncie” do którego zdjęcia rozpoczął w marcu 2010.

Zmarł w wieku 52 lat, 11 maja 2010 roku w Warszawie. Pochowano go na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.