Dołącz do Pana Wątroby

Masz prawo wiedzieć!

W ramach kampanii zainicjowanej przez Fundację Urszuli Jaworskiej „ Obudź się, póki wirus HCV drzemie” na stronie internetowej www.akademiawzwc.pl pojawił się interaktywny manifest „Mam prawo wiedzieć”. Użytkownicy Internetu mogą przesłać dokument do przedstawicieli najwyższych władz w Polsce (Kancelarii Prezydenta, Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Ministerstwa Zdrowia, Narodowego Funduszu Zdrowia i Rzecznika Praw Pacjentów) deklarując w ten sposób poparcie dla inicjatywy zorganizowania ogólnopolskiej kampanii edukacyjnej na rzecz budowania świadomości WZW C.

Według szacunków w Polsce na Wirusowe Zapalenie Wątroby typu C choruje około 730 000 osób. Zdiagnozowanych pacjentów jest jedynie 8%. Ostatnie badanie GFK Polonia (przeprowadzone w lutym 2012 roku) pokazało, że aż 32,1% respondentów nigdy nie słyszało o HCV/WZW C, a tylko 6% skojarzyło skrót HCV z wirusem i chorobą wątroby. 61% respondentów było mylnie przekonanych o istnieniu szczepionki przeciwko wirusowi HCV.

To wciąż za mało biorąc pod uwagę fakt, że poprzez kontakt z zakażoną krwią na WZW C może zachorować każdy. Wirusem można zakazić się m. in podczas:

– prostych zabiegów medycznych, naruszających ciągłość skóry (np. pobranie krwi, zastrzyki),

– hemodializy,

– wizyty u stomatologa,

– akupunktury,

– tatuowania i kolczykowania ciała,

– wykonywania najprostszych, codziennych czynności jak golenie, w przypadku używania wspólnych przyborów –  kosmetycznych z osobą chorą,

– zabiegów kosmetycznych i fryzjerskich,
– stosowania narkotyków drogą dożylną i donosową,- stosunku seksualnego z osobą chorującą na WZW C (tu ryzyko znacznie mniejsze niż drogą krwiopochodną).

Problem jest o tyle większy, że dopiero w 1992 roku w Polsce zaczęto stosować procedury badania krwi, wykorzystywanej do transfuzji, na obecność wirusa HCV. W związku z tym pacjenci, ale także pracownicy medyczni, przed tą datą byli bardziej narażeni na zakażenie w trakcie hospitalizacji, czy innych kontaktów z placówkami medycznymi. W Polsce nadal brakuje społecznej świadomości, jakim zagrożeniem jest wirus HCV, a także powszechnej edukacji na temat podstawowych zasad profilaktyki i diagnostyki tej choroby. Brakuje również systemu informacji dla osób, u których zdiagnozowano WZW C.

Dlatego też konieczna jest powszechna edukacja na temat WZW C. Prosimy użytkowników Internetu o apel do władz, by podobnie jak w innych krajach m.in. w Stanach Zjednoczonych i państwach Europy Zachodniej przeprowadzono szeroką akcję informacyjną dotyczącą:

– możliwości zakażenia u każdego hospitalizowanego oraz osób, które miały przeprowadzane zabiegi medyczne przed 1993 rokiem,

– ryzyka zakażenia przy braku przestrzegania zasad higieny i zasad sterylizacji narzędzi używanych przy zabiegach medycznych,

– możliwości zakażenia przy wszystkich zabiegach, gdzie dochodzi do przerwania naskórka (tatuowanie, kolczykowanie itp.),

– obowiązkowej diagnostyki na obecność wirusa HCV u kobiet w ciąży i podczas badań z zakresu medycyny pracy,

- wdrożenia systemu informacji dla osób chorych na WZW C, który pozwoli im na lepsze funkcjonowanie w codziennym życiu – apeluje Urszula Jaworska, prezes Fundacji  Urszuli Jaworskiej.

Wszyscy zainteresowani mogą podpisywać się pod manifestem na stronie internetowej kampanii „Obudź się póki, wirus HCV drzemie” – www.akademiawzwc.pl .

Honorowy Patronat nad kampanią objęła Małżonka Prezydenta RP Pani Anna Komorowska. W inicjatywę Fundacji Urszuli Jaworskiej włączyła się także Agnieszka Kowalska, żona Macieja Kozłowskiego, aktora zmarłego na Wirusowe Zapalenie Wątroby typu C. Kampanię wspierają również znani artyści i dziennikarze: Katarzyna Dowbor, Zbigniew Hołdys, Edyta Olszówka, Dariusz Dziekanowski, Tomasz Schimscheiner, Marek Siudym, Piotr Zelt, Anna Przybylska, Andrzej Nejman, Beata Rybotycka, Arkadiusz Janiczek i Małgorzata Kożuchowska.